Kratom – tichá hrozba ve školních lavicích

17.04.2025

V posledních letech se i na českých školách začíná objevovat nový fenomén – látka zvaná Kratom. Ačkoliv ji zákon zatím výslovně nezakazuje, svými účinky i riziky se vyrovná těm nejnebezpečnějším drogám. A právě žáci základních škol a studenti středních škol tvoří jednu z nejohroženějších skupin.

Co je to Kratom?

Kratom pochází z listů stromu Mitragyna speciosa, který roste především v jihovýchodní Asii. Tradičně se užívá formou čaje nebo žvýkání listů, do Evropy se ale dováží jako zelený prášek nebo tekutý extrakt. V České republice je legálně dostupný – prodává se na internetu nebo dokonce ve veřejně přístupných automatech, často bez jakéhokoliv věkového omezení.

Účinky, které klamou

Kratom působí jako stimulant nebo sedativum – záleží na dávce. V malém množství zvyšuje energii, zlepšuje náladu, potlačuje únavu. Není divu, že si ho oblíbili právě teenageři, kteří hledají "nakopnutí" během náročného studia.

Ve větším množství ale nastupují účinky podobné opiátům – pocit silné euforie, utlumení bolesti, ospalost, apatie. A stejně jako u opiátů zde hrozí silná psychická i fyzická závislost.

Vedlejší účinky a rizika

Užívání Kratomu má řadu nežádoucích účinků, jako jsou:

  • zrychlený tep a svědění kůže

  • nechutenství a zvracení

  • zácpa, dehydratace, nadměrné pocení

  • zmatenost, změny nálad, deprese

  • v kombinaci s alkoholem nebo jinými drogami může dojít k selhání organismu

Při dlouhodobém užívání se uživatel může dostat do stavu trvalé únavy, úbytku na váze, až psychických poruch, včetně psychóz.

Kratom jako vstupní brána k tvrdším drogám

Kratom bývá označován jako tzv. "startovací látka" – tedy droga, která může otevřít cestu k dalším, mnohem nebezpečnějším látkám. Podle odborníků je třeba brát toto riziko vážně. Vzhledem k tomu, že je v ČR volně dostupný a nelegálně si ho může koupit i dítě, představuje zásadní bezpečnostní problém ve školním prostředí.

Co s tím? Klíčem je prevence a informovanost

Zákon sice zatím Kratom výslovně neomezuje, ale to neznamená, že je bezpečný. Rodiče, učitelé i samotní žáci by měli znát rizika spojená s užíváním této látky.

  • Rodiče by neměli spoléhat na to, že "co je legální, je v pořádku"

  • Školy by měly začlenit téma Kratomu do preventivních programů

  • Žáci a studenti by měli znát skutečný dopad na zdraví a psychiku

Právě osvěta je dnes tím nejsilnějším nástrojem, jak ochránit mladé lidi před nebezpečím, které se často tváří nevinně – v podobě zeleného prášku zakoupeného v automatu cestou ze školy.

Autorem odborného podkladu je kpt. JUDr. Milan Kocík, MBA, vrchní komisař
Text upraven redakcí projektu Školská bezpečnost