Alkohol z hlediska BOZP
Tzv. protikuřácký zákon č. 65/2017 Sb., který byl představen v minulém vydání BOZPinfo, se kromě tabákových výrobků zabývá i problematikou alkoholu. Tento zákon, zaměřený na ochranu zdraví před nepříznivými účinky návykových látek, obsahuje důležité předpisy týkající se zákazu konzumace alkoholu a zneužívání jiných návykových látek na pracovištích zaměstnavatele, a to nejen během pracovní doby, ale i mimo ni. Přestože je zákon č. 65/2017 Sb. klíčový, základním právním předpisem, který tyto oblasti upravuje, zůstává zákoník práce.
Definice alkoholu a související právní předpisy
Zákon č. 65/2017 Sb. definuje alkoholický nápoj v § 2 písm. f) jako lihovinu, pivo, víno nebo jakýkoli jiný nápoj s obsahem alkoholu vyšším než 0,5 objemového procenta. Tato definice odpovídá předchozí úpravě podle zákona č. 379/2005 Sb. Právní úprava ochrany před alkoholem byla již v roce 2005 zpřísněna, když zákon č. 37/1989 Sb. stanovoval hranici mezi alkoholickými a nealkoholickými nápoji na úrovni 0,75 objemového procenta alkoholu.
Povinnosti zaměstnavatele a zaměstnanců podle zákoníku práce
Zákoník práce, konkrétně § 101 a § 103, ukládá zaměstnavatelům povinnost zajistit bezpečnost a ochranu zdraví při práci (BOZP) svých zaměstnanců, což zahrnuje i prevenci rizik spojených s prací pod vlivem alkoholu. Zaměstnavatel nesmí dovolit, aby zaměstnanec vykonával práci, pokud by tato činnost mohla být ohrožena jeho schopnostmi nebo zdravotní způsobilostí, což zahrnuje i stav pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek.
Podle § 106 odst. 4 ZP mají zaměstnanci povinnost:
- Pečovat o vlastní bezpečnost a zdraví, stejně jako o bezpečnost a zdraví dalších osob, kterých se jejich jednání může dotknout.
- Dodržovat právní předpisy a pokyny zaměstnavatele k zajištění BOZP.
- Nepožívat alkoholické nápoje a nezneužívat jiné návykové látky na pracovišti a během pracovní doby, a nevstupovat pod jejich vlivem na pracoviště.
- Podrobit se na pokyn oprávněného vedoucího zaměstnance zjištění, zda nejsou pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek.
- Oznamovat nedostatky a závady na pracovišti, které by mohly ohrozit BOZP.
Výjimky ze zákazu požívání alkoholu
Zákoník práce umožňuje několik výjimek ze zákazu konzumace alkoholu na pracovišti. Tyto výjimky platí pro zaměstnance pracující v nepříznivých mikroklimatických podmínkách, kde je povoleno konzumovat pivo s obsahem alkoholu do 1,2 % (např. v hutích, sklárnách, slévárnách). Dále se výjimka vztahuje na zaměstnance, u kterých je konzumace alkoholu součástí pracovních úkolů, jako jsou degustátoři nebo sommeliéři, a na zaměstnance, u nichž je alkohol obvykle spojován s plněním pracovních povinností, například při důležitých obchodních jednáních.
Zjišťování přítomnosti alkoholu
Zaměstnavatel má podle zákoníku práce a zákona č. 65/2017 Sb. právo dát pokyn k vyšetření, zda je zaměstnanec pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Pokud zaměstnanec odmítne podstoupit orientační vyšetření nebo odborné lékařské vyšetření, považuje se za osobu pod vlivem alkoholu.
Přestupky a sankce
Zákon č. 65/2017 Sb. zpřesňuje okruh osob, které mají zákaz konzumace alkoholu nebo jiných návykových látek během činností, které by mohly ohrozit jejich vlastní život nebo zdraví, nebo bezpečnost jiných osob či majetku. Zákon zavádí nové skutkové podstaty přestupků, jako je například konzumace alkoholu na zakázaných místech či odmítnutí orientačního nebo odborného lékařského vyšetření. Za tyto přestupky může být uložena pokuta až do výše 50 000 Kč.
V rámci pracovního práva jsou relevantní přestupky specifikovány v § 35 písm. o) a p) zákona č. 65/2017 Sb. Sankce se vztahují na situace, kdy zaměstnanec vědomě po požití alkoholu vykonává činnost ohrožující život nebo zdraví, nebo kdy odmítne podstoupit předepsané vyšetření.
Tímto způsobem zákon č. 65/2017 Sb. nejen zpřísňuje opatření proti alkoholu a jiným návykovým látkám na pracovišti, ale také harmonizuje českou legislativu s potřebou ochrany zdraví a bezpečnosti na pracovištích v širším právním kontextu.